Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Czy warto jeść szpinak?

8 sierpnia 2022 smoothie ze szpinakiem


Szpinak nie jest ulubieńcem dzieci, a i dorośli niezbyt przepadają za tym zielonym warzywem liściastym. Pokolenie lat osiemdziesiątych pamięta słynnego Papaja, który po zjedzeniu szpinaku nabierał ogromnej siły i mógł przenosić duże obciążenia. Niestety nawet tego typu bajki nie zmieniły podejścia dzieci i młodzieży do szpinaku. Ale czy jest on tak bardzo zdrowy i dający siłę. Czy legenda z bajki pokrywa się z rzeczywistością?

Pochodzenie szpinaku

Dawną nazwą szpinaku było perskie ziele. Wzięło się to z tego, iż warzywo to pochodziło ze starożytnej Persji. Najważniejszą zaletą szpinaku jest jego sezonowość, ponieważ nadaje się on do mrożenia i w tej postaci można najczęściej spotkać go w sklepach. Zbiory szpinaku w polskich ogródkach trwają od czerwca do momentu, aż nadejdą mrozy. Warto jednak mieć na uwadze, że młode listki szpinaku najlepiej smakują na surowo i najczęściej dodawane są do sałatek. Ważne jest także to, iż szpinak nie traci swoich wartości odżywczych po zamrożeniu.

Zobacz także: https://lasoiejewellery.pl/krem-spf-do-twarzy/

Właściwości zdrowotne szpinaku i jego wartości odżywcze

Szpinak nie daje zastrzyku energii, ponieważ jest warzywem ubogoenergetycznym. Jednakże zawiera w sobie sporą ilość folianów oraz witaminy K, A, E i C. Ponadto dzięki zwartości przeciwutleniaczy, a także luteiny i zeaksantyny, korzystnie wpływa na wzrok. Za sprawą błonnika pokarmowego, który znajduje się w szpinaku, wspomaga prawidłową pracę jelit.

Składniki odżywcze występujące w szpinaku to:
– żelazo
– witamina A
– witamina E
– witamina K
– witamina C
– foliany
= błonnik pokarmowy
– beta-karoten
– luteina
– zeaksantyna.

Każdy z nas wiele razy słyszał o sporej zawartości żelaza w szpinaku. W najnowszych badaniach wykazano jednak, że szpinak tak naprawdę nie jest jego dobrym źródłem. Warto także wspomnieć, ze żelazo zawarte w szpinaku to żelazo niehemowe i jest ono niezbyt dobrze wchłaniane przez człowieka.

Szpinak a zdrowie

Nic tak nie zwalcza stresu oksydacyjnego, jak przeciwutleniacze, które zawiera w sobie szpinak. Witaminy A, E i C oraz beta-karoten skutecznie rozprawiają się z tymże stresem. Za sprawą odpowiedniej podaży witamin antyoksydacyjnych następuje neutralizacja wolnych rodników, co zmniejsza ich szkodliwe działanie. W przypadku chorób układu krążenia typu miażdżyca lub nadciśnienie tętnicze, warto rozważyć użycie w diecie zielonych warzyw, w tym szpinaku.

Zobacz także: https://lasoiejewellery.pl/jak-sie-przygotowac-do-badania-krwi/

Szpinak, jako dodatek do potraw

Szpinak jest bez wątpienia uniwersalnym produktem. Idealnie sprawdzi się jako dodatek do ciast, pierogów, a także koktajli i zup. Najczęściej jednak używany jest to wszelkiego rodzaju sałatek.

Smoothie ze szpinakiem

Jaki jest najlepszy sposób na rozpoczęcie dnia? Zdecydowanie smoothie ze szpinakiem. Szklanka zielonego koktajlu idealnie pobudzi organizm do całodniowej aktywności. Mieszając w pojemniku blendera gruszkę, banan, kiwi i pomarańczę oraz kilka liści szpinaku, stworzymy produkt znacznie mocniej stawiający na nogi niż poranna kawa. Dzięki temu, że smoothie na bazie szpinaku i owoców jest bardzo syte, takie śniadanie zaspokoi głód na wiele godzin.

Zobacz także: https://lasoiejewellery.pl/medytacja-dla-poczatkujacych-co-trzeba-wiedziec/

Redakcja lasoiejewellery.pl

Przez lata specjaliści w naszym zespole pasjonują się biżuterią, modą, urodą, zdrowiem i lifestylem. Dzielimy się naszą wiedzą poprzez inspirujące artykuły o najnowszych trendach w świecie biżuterii, praktyczne porady dotyczące mody oraz wskazówki jak dbać o urodę i zdrowie. Naszym celem jest nie tylko dzielenie się estetycznymi i funkcjonalnymi poradami, ale także promowanie pozytywnego podejścia do życia i rozwoju osobistego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Kuchnia na każdą okazję – przepisy i porady kulinarne
Jak zorganizować idealny przyjęcie i być doskonałym gospodarzem
Jak dbać o rośliny domowe – poradnik dla początkujących

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jak dbać o rośliny domowe – poradnik dla początkujących