Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Jak się przygotować do badania krwi?

9 sierpnia 2022 badanie krwi jak się przygotować


Tylko dzięki prawidłowo przeprowadzonym badaniom krwi, lekarz może wydać odpowiednią diagnozę. Aby się tak stało, pacjent musi odpowiednio się do nich przygotować. Warto więc trzymać się pewnych zasad przed przystąpieniem do badania.

Badanie krwi jak się przygotować – zasady

Zdecydowanie najlepszą porą na badanie krwi są godziny poranne, pomiędzy godziną 7 a 10. Co najmniej 10 dni przed pobraniem krwi zalecana jest zwyczajowa dieta, choć niektóre pobrania będą wymagać specjalistycznych diet. Oczywiście spożywanie alkoholu należy odłożyć na okres po badaniu, a przed samym badaniem przynajmniej na 3 dni przed jego wykonaniem. Ważne jest pozostawanie na czczo przynajmniej przez 12 godzin przed wizytą w ambulatorium. Jeśli zaś chodzi o napoje, to woda nie jest zakazana, lecz kawa i herbata już tak. Ważną informacją dla kobiet jest to, że nie powinny pobierać krwi w okresie okołomiesiączkowym. Kolejną ważną zasadą jest unikanie stresu przed badaniem, a palenia papierosów należy unikać przynajmniej godzinę przed badaniem krwi. Najlepiej podchodzić do badania w pełni zdrowym i bez żadnych infekcji. Wyjątek stanowi badanie dotyczące właśnie wspomnianej infekcji. Warto też skonsultować z lekarzem, które suplementy ziołowe należałoby odstawić na ten czas.

Zobacz także: https://lasoiejewellery.pl/czy-warto-jesc-szpinak/

Badanie krwi na czczo

Nie ma możliwości uzyskania prawidłowych badań krwi, spożywając jakikolwiek posiłek przed jej pobraniem. Przyjście na pobranie krwi na czczo jest obowiązkowe, a czas, który powinniśmy być na czczo, to przynajmniej 12 godzin. Ponadto ostatni posiłek, jaki zamierzamy spożyć musi być zdecydowanie lekkostrawny. Jest to ważna informacja szczególnie dla ludzi, stosujących dietę białkowo-tłuszczową, ponieważ spożycie tłuszczy jest dość wysokie i jego zbyt duży poziom może spowodować kilkukrotny wzrost niektórych frakcji cholesterolu w organizmie. Z drugiej jednak strony nie należy się głodzić i warto zjeść po prostu standardowy posiłek. Co się może stać, kiedy okres przerwy od ostatniego posiłku będzie zdecydowanie krótszy? Może to spowodować zniekształcony odczyt takich wyników badań, jak AspAT, ALAT, ALP, LDH, lipidy, glukoza, białko, kreatynina i inne. Rano polecana jest za to szklanka wody, co znacznie pomoże w walce z uczuciem głodu. W przypadku przyjmowania leków, warto jest skonsultować to z lekarzem.

Zobacz także: https://lasoiejewellery.pl/krem-spf-do-twarzy/

Badanie grupy krwi

Oznaczenie grupy krwi jest badaniem wykonywanym bardzo często przy doborze odpowiedniego dawcy krwi. Ponadto warto znać swoją grupę krwi, aby móc skutecznie uratować własne życie.

Własną grupę krwi można bez problemu oznaczyć w każdym laboratorium. Nie potrzebne jest nawet skierowanie do lekarza. W przypadku tego badania, nie jest wymagane przyjście na czczo. Krew pobierana jest z krwi żylnej, przeważnie z ręki. Należy jednak pamiętać, aby nie zginać ręki w stawie łokciowym przez co najmniej 5 minut pod pobrania krwi z żył w okolicy dołu łokciowego. Dzięki temu istnieje duża szansa, ze unikniemy powstania siniaka lub krwiaka w miejscu wkłucia igły.

Zobacz także: https://lasoiejewellery.pl/medytacja-dla-poczatkujacych-co-trzeba-wiedziec/

Redakcja lasoiejewellery.pl

Przez lata specjaliści w naszym zespole pasjonują się biżuterią, modą, urodą, zdrowiem i lifestylem. Dzielimy się naszą wiedzą poprzez inspirujące artykuły o najnowszych trendach w świecie biżuterii, praktyczne porady dotyczące mody oraz wskazówki jak dbać o urodę i zdrowie. Naszym celem jest nie tylko dzielenie się estetycznymi i funkcjonalnymi poradami, ale także promowanie pozytywnego podejścia do życia i rozwoju osobistego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak skutecznie rzucić palenie – sprawdzone metody i wsparcie
Znaczenie witamin i minerałów – kluczowe składniki dla Twojego zdrowia
Detoksykacja organizmu – mity i fakty

Jesteś zainteresowany reklamą?

Detoksykacja organizmu – mity i fakty